Sprzedaż lub kupno jakiejkolwiek nieruchomości jest inwestycją w przyszłość. Może wiązać się z wieloma korzyściami, ale też niesie za sobą potencjalne ryzyko. Aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji i oszacować perspektywy, wykonuje się wiele analiz, w tym badanie Due Diligence.

Due Diligence – co to takiego?

Z badania Due Diligence korzysta coraz więcej firm, nie tylko wtedy, kiedy w grę wchodzi transakcja związana z nieruchomościami. Jest metodą, która pozwala na bardzo szczegółową analizę przedsiębiorstwa. Weryfikuje się kondycję handlową, finansową, podatkową, technologiczną, czy prawną. W dużej mierze to, jak przebiegają analizy, jest zależne od przedmiotu sprzedaży.

Najczęściej ogół prac związanych z Due Diligence przeprowadzają specjaliści z zewnątrz. Aby tak szczegółowe analizy były wykonane prawidłowo, potrzebna jest fachowa rozległa wiedza. Oprócz tego przydadzą się narzędzia usprawniające i zwiększające bezpieczeństwo całego procesu.

Jedną z firm, które sprawią, że sprzedaż nieruchomości będzie prostsza, szybsza i bezpieczna jest Fordata. Prześledźmy, w czym może pomóc, kiedy w grę wchodzi sprzedaż nieruchomości komercyjnej.

Wygodna i bezpieczna sprzedaż nieruchomości komercyjnej

Przygotowanie do Due Diligence zaczyna się od skompletowania całej dokumentacji nieruchomości komercyjnej. Ich udostępnianie powinno odbywać się za pośrednictwem Virtual Data Room. To elektroniczne repozytorium o bardzo wysokim stopniu bezpieczeństwa. Dostęp do poszczególnych plików mają jedynie uprawnione osoby.

Właściciel dokumentów może generować raporty związane z tym, kto i kiedy wyświetla poszczególne dokumenty. To znacznie ułatwi komunikację między sprzedającym a inwestorem. Poza tym na podstawie informacji z raportów można przewidzieć, jakie pojawią się pytania ze strony zainteresowanych. Łatwiej też przygotować się do negocjacji.

Już sama oszczędność czasu i wygodny interfejs VDR zachęcają do wykonania Due Diligence w ten sposób. Jednak warto wiedzieć, że w tym samym czasie można przeprowadzić badanie Due Diligence z kilkoma potencjalnymi kupującymi, co oznacza, że rośnie prawdopodobieństwo szybkiej transakcji.

Virtual Data Room od Fordata – dodatkowe funkcjonalności

Niewątpliwą zaletą VDR jest możliwość sprzedaży kilku nieruchomości komercyjnych niezależnie. Można prowadzić kilka projektów i zachować porządek w dokumentacji. Dla każdego projektu można generować odrębne raporty aktywności, czy administracyjne. Istotne jest stopniowanie uprawnień – każdy użytkownik ma wgląd tylko w te pliki, do których ich właściciel da dostęp. Nie widzi natomiast innych dokumentów i projektów. Do tego można pozwolić na edycję, pobieranie lub samo wyświetlanie.

Zwiększającą wygodę użytkowania są operacje masowe, jakie można wykonać. Dokumentów, jakie są niezbędne do badania Due Diligence, jest bardzo dużo. Często mają też większe objętości, a ładowanie każdego z osobna zajęłoby mnóstwo czasu. VDR od Fordata pozwala na jednoczesne lub kolejne ładowanie wielu paczek z dokumentami, przez co cały proces jest znacznie krótszy.

Artykuł powstał przy współpracy z fordata.pl