Inteligentny dom, który bazuje na zautomatyzowanych rozwiązaniach, jest coraz bardziej popularnym wyborem. Na jego korzyść przemawia wygoda użytkowania, poczucie bezpieczeństwa, zdalna kontrola oraz łatwość obsługi. Jakie zalety ma inteligentny dom i czy warto się na niego zdecydować?

Dom, który czyta w myślach?

Nie do końca, choć jest zdecydowanie bardziej “przyjazny” niż standardowy dom. Budynek inteligentny może samodzielnie ustawiać pożądaną temperaturę, odsłaniać okna lub podlewać trawnik, zgodnie z wcześniejszymi ustawieniami i preferencjami mieszkańców. Oznacza to, że nie musimy ogrzewać domu, jeżeli jesteśmy nieobecni. Dwie godziny przed powrotem domowników, system ogrzewania ociepli pomieszczenia do wybranej temperatury. Główną korzyścią inteligentnego domu jest synchronizacja poszczególnych podzespołów, takich jak:

 • Oświetlenie
 • Ogrzewanie
 • Systemy alarmowe
 • Czujniki ruchu, gazu lub dymu 
 • Okna i rolety 
 • Wentylacja
 • Elektronika
 • System nawadniania ogrodu 

Wszystkie wymienione moduły mogą ze sobą współpracować i tworzyć jeden domowy system, którym bardzo łatwo zarządza się z poziomu centrali lub, zdalnie, za pomocą smartfona. Inteligentny budynek znacznie poprawia komfort życia, ponieważ nie trzeba pamiętać o takich rzeczach jak podlewanie trawnika lub wietrzenie pomieszczeń. Odpowiednio zaprogramowany system będzie wykonywał dane czynności za nas. Dodatkowym atutem jest możliwość kreowania scen świetlnych, czyli zarządzania natężeniem oraz ilością światła. W ten sposób można łatwo dopasować oświetlenie do sytuacji i warunków (np. atmosferycznych). 

Kolejną zaletą domu inteligentnego jest kontrola nad zużyciem wody, prądu i gazu. System ogrzewania i oświetlenia uwzględnia porę roku, dnia oraz potrzeby domowników, dzięki czemu możliwe jest zaoszczędzenie na rachunkach. Zintegrowany system pozwala na dokładne śledzenie wydatków, a tym samym umożliwia redukcję kosztów, dzięki kontroli nad poszczególnymi systemami. 

Bezpieczeństwo i ochrona

Dom inteligentny to przede wszystkim budynek, w którym można poczuć się bezpiecznie. Zintegrowane systemy chronią dom przed czynnikami zewnętrznymi oraz informują o problemach w obrębie modułów wewnętrznych. Jak to wygląda w praktyce?

 • System informuje o awarii w obrębie któregoś z systemów np. powiadamia o usterce czujki wyłapującej ruch.
 • Inteligentny dom może symulować obecność domowników np. poprzez opuszczanie i podnoszenie rolet w domu o określonych porach.
 • Nadzoruje parametry, które dotyczą zużycia wody i prądu. Informuje o dużych odchyleniach, mogących być oznaką awarii. 
 • Czujniki dymu lub gazu mogą być połączone z systemem alarmowym. Po wykryciu wycieku centrala informuje odpowiednie służby oraz odcina dopływ gazu.

Symulacja pobytu mieszkańców wewnątrz budynku odstrasza potencjalnych złodziei. Inteligentny dom jest bezpieczny nawet wtedy, gdy domownicy przebywają na wakacjach lub wyjeździe służbowym. Dodatkowym atutem jest zdalne zamykanie bramy, rolet lub drzwi wejściowych. Zautomatyzowany budynek chroni nie tylko wnętrze domu przed kradzieżą i włamaniem, ale też monitoruje parametry techniczne i pozwala na wczesne zauważenie usterki lub poważnej awarii. Artykuł powstał we współpracy z www.dg-systems.pl