Zakup nowoczesnych okien PCV to szereg korzyści głównie związanych z poprawą komfortu mieszkaniowego. Co prawda nowe okna nie wymagają nieustannych prac konserwacyjnych, ale warto zadbać o ich żywotność i prawidłowe użytkowanie, które ma bezpośredni wpływ na zachowanie ich parametrów. Jedną z podstawowych czynności jest regulacja okien PCV, która powinna być przeprowadzane w zależności od potrzeby i pory roku.

 

Kiedy konieczna jest regulacja okien PCV?

Zacznijmy od tego, że okna - oprócz skrzydeł, ram i wkładów szybowych - są wyposażone w okucia, które są odpowiedzialne za wszystkie funkcje ruchome okien. Oczywiste jest, że cały mechanizm musi być dostosowany do ciężaru i wielkości skrzydła, a także odpowiadać specyfice produktu. Po montażu okien ekipa montażowa dokonuje pierwszej regulacji i pomontażowego czyszczenia okuć, nie mniej po czasie okazuje się, że skrzydła nie zamykają się tak płynnie jak na początku, ich dolne partie zahaczają o zaczepy zamontowane w ramie lub też podczas stosowania uchyłu skrzydło nie zawsze przyjmuje prawidłową pozycję o jednocześnie otwiera się i uchyla.

 

Tego rodzaju sytuacje zazwyczaj nie wynikają z błędu montażowego, czy produkcyjnego, ale wynikają bezpośrednio z eksploatacji i naturalnych ruchów budynku. Stolarka nie jest elementem, który nie poddaje się pracy, tym samym reaguje na wszelkie, nawet najdrobniejsze zmiany zachodzące w elewacji. Prosta regulacja okuć pozwala ponownie uzyskać najlepszy efekt użytkowy.

 

Kolejną sytuacją, w której należy przeprowadzić dopasowanie okuć jest zmiana sezonu. Zdarza się, że przy pierwszych mrozach odczuwa się chłód wnikający do mieszkania. Pojawia się więc pytanie czy i jak wyregulować okna na zimę? Nowoczesna stolarka pozwala na dopasowanie docisku skrzydła do ramy w zależności od pogody. W okresie letnim stosuje się mniejszy docisk, w zimowym odwrotnie. Regulacja zimowa okien jest czymś absolutnie naturalnym i nie świadczy o wadliwości towaru.

 

Jak regulować okna według sezonu?

Okucia fabrycznie ustawione są na optymalny i równomierny docisk skrzydła do ramy. Na ich obwodzie znajdują się odpowiednie znaczniki wskazujące na pozycję letnią, neutralną lub zimową. W zależności od tego jakiego rodzaju chcemy przeprowadzić pracę, musimy ustawić docisk na pożądanej pozycji. Regulacja okien zima lato nie wymaga skomplikowanych działań. Wystarczy imbus oraz klucz wskazany w instrukcji stolarki. Regulacji dokonuje się bezpośrednio na zaczepie ( w poziomej części okucia na skrzydle) - tryb zimowy najczęściej jest wskazany na godzinie 3, a letni na 9.Regulacja docisku skrzydła wpływa bezpośrednio na szczelność okna. Przeprowadza się ją na rolkach mimośrodowych, przy czym należy pamiętać, że wszystkie rolki zawsze muszą znajdować się w tej samej pozycji.

 

Regulacja skrzydła, które opada lub nieprawidłowo pracuje

W sytuacji, w której należy ponownie ustawić całe skrzydło w prawidłowej pozycji ( konieczne np. wtedy, gdy zamiast uchyłu skrzydło jednocześnie otwiera się i uchyla) trzeba delikatnie otworzyć okno, następnie zdjąć osłonę z zawiasu dolnego i przy pomocy włożonego do miejsca regulacji w zawiasie imbusu ponownie ustawić skrzydło w odpowiedniej pozycji  przekręcenie klucza w prawo podnosi, a w lewo opuszcza skrzydło. Warto pamiętać, że tę samą operację można przeprowadzić w drugiej pozycji zawiasu dolnego, a także w zawiasach górnych.