Rozpoczynasz karierę na rynku pracy zdalnej? A może Twoja firma zmienia sposób zatrudnienia? Bez względu na to, czy praca w domu od zawsze była Twoim marzeniem, czy ostatnie wydarzenia zmuszają Cię do tej zmiany, w tym artykule znajdziesz 7 skutecznych porad, dzięki którym błyskawicznie odnajdziesz się w nowych okolicznościach

Jak skutecznie pracować z domu

W sieci funkcjonuje mnóstwo informacji o różnych aspektach pracy zdalnej. Jednak w dzisiejszych czasach potrzebujesz łatwej i szybkiej instrukcji, która umożliwi Ci błyskawiczne wdrożenie się w nową formę zatrudnienia. Nawet jeśli wcześniej nie miałeś z nią nic wspólnego.

Poniżej znajdziesz 7 skutecznych porad, dzięki którym sprawnie zmienisz swoje przyzwyczajenia z etatu w produktywną pracę zdalną lub freelancing.

1. Rozplanuj miejsce pracy

Po pierwsze – musisz określić, które miejsce w Twoim domu najlepiej nadaje się do wykonywania nowych obowiązków. Doskonale, gdy możesz stworzyć prawdziwe „domowe biuro”, czyli zamykane pomieszczenie, wyposażone w komputer oraz inne urządzenia, które wykorzystujesz wyłącznie do pracy.

Jednak to nie zawsze możliwe. W innym wypadku wykorzystaj kreatywność do rozsądnej lokalizacji miejsca pracy.

Tak – na pewno weźmiesz pod uwagę swoją ulubioną kanapę lub krzesło. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy wykorzystujesz do pracy tylko laptopa. Jednak w sytuacji, gdy pracujesz z dużą ilością dokumentów, zastanów się nad wykorzystaniem stołu w kuchni lub salonie.

Tylko pamiętaj, że zaadaptowanie kuchni na potrzeby pracy to nie zawsze najlepsze wyjście. Prędzej czy później będziesz potrzebował nieco prywatności (np. aby wykonać telefon do klienta). Nie chcesz, aby Twoi rozmówcy słyszeli w tle blender lub odgłosy posiłku innych domowników.

Poszukaj miejsca, w którym będziesz miał największą szansę na spokój. Zapewne słyszałeś już, że w pracy zdalnej najważniejsza jest kreatywność. Zwróć uwagę, że musisz wykazać się nią już na tym etapie.

2. Mądrze korzystaj z wolności

Praca zdalna daje Ci prawdziwą wolność. Od teraz nikt nie będzie Cię nadzorował. Teoretycznie możesz wstawać i chodzić spać, o której sobie życzysz (chociaż prawdopodobnie nie powinieneś tego robić).

Pamiętaj, że wolność ma też swoje konsekwencje. Jeżeli chcesz produktywnie pracować w domu, sam musisz narzucić sobie pewien poziom dyscypliny.

Oczywiście - czas, który do tej pory poświęcałeś na dojazdy do pracy, możesz wykorzystać na dłuższy sen lub przygotowanie posiłków. Jednak pamiętaj, aby nie zaniedbywać obowiązków zawodowych.

3. Wypracuj schemat działań

Skuteczna praca w domu wymaga wypracowania szeregu nawyków. Powinieneś jasno określić, o której godzinie rozpoczynasz i kończysz swoje obowiązki zawodowe. W innym wypadku może się zdarzyć, że będziesz pracował przez całą dobę lub nie zrobisz kompletnie nic produktywnego.

Zaplanuj też przerwy w czasie pracy. Postaraj się je wykorzystać na utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi (np. wirtualna kawa przez Skype'a). Przyzwyczajenie się do pracy zdalnej wymaga czasu. Jeżeli do tej pory nie pracowałeś w ten sposób – może Ci doskwierać brak interakcji socjalnych. Dzięki temu wyeliminujesz ten problem.

4. Utrzymuj kontakt ze swoim zespołem

Jednak praca zdalna niekoniecznie musi oznaczać pracę w samotności. Nawet jeżeli w pomieszczeniu znajdujesz się tylko Ty oraz Twój komputer. W wielu przypadkach komunikacja ma ogromne znaczenie.

Jeżeli pracujesz w zespole, upewnij się, że Twoi współpracownicy lub przełożeni otrzymają wiadomość o Twoim zaangażowaniu. Oczywiście bez przesady – nie musisz pisać maila co kilka minut lub odpowiadać na każdą wiadomość na grupowym czacie. Tym niemniej powinieneś kilka razy dziennie uświadomić wszystkim osobom w Twoim zespole, że pracujesz i osiągasz postępy.

5. Rozdziel obowiązki domowe od zawodowych

Praca w domu, przynajmniej na początku, może być dla Ciebie sporym wyzwaniem. Błyskawicznie przekonasz się, że w Twoim najbliższym otoczeniu jest mnóstwo „rozpraszaczy”. Może obejrzysz odcinek serialu? Szybko zrobisz drugie śniadanie lub wstawisz pranie? Nic z tych rzeczy! To najszybsza droga do zmarnowania czasu!

Całkowite oddzielenie obowiązków zawodowych i domowych jest trudne. Nie zawsze uda Ci się to w 100%. Jednak nie załamuj się – nie jesteś sam. Obecnie mnóstwo osób zmieniło formę zatrudnienia. Musisz poeksperymentować, by przekonać się, który plan najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Na początku może być ciężko – ale po pewnych usprawnieniach na pewno go wypracujesz.

6. Nie pracuj cały dzień i noc

Jednym z zagrożeń pracy w domu jest to, że możesz wykonywać obowiązki zawodowe non stop. Trudno przerwać pracę o określonej godzinie, szczególnie gdy wszystko dobrze się układa (np. masz wenę lub widzisz dobrą reakcję klientów). Jednak to, że masz możliwość pracy non stop, nie oznacza, że powinieneś z niej korzystać. Potrzebujesz regularnych przerw, inaczej czeka Cię błyskawiczne wypalenie zawodowe.

Życie wyłącznie pracą nie jest zdrowe – bez różnicy, czym się zajmujesz. Dlatego upewnij się, że wprowadzisz jasny podział pomiędzy czasem przeznaczonym na pracę, a czasem na odpoczynek. Gdy nadejdzie godzina, w której planowałeś skończyć pracę – postaraj się to zrobić. Przekonasz się, że nie stanie się nic złego. Twoja praca będzie czekać na Ciebie jutro. Zobaczysz.

7. Bądź elastyczny

Praca w domu wymaga też elastyczności. Jeżeli masz dzieci – być może nie dasz rady pracować od 08:00 do 16:00 – ale to jeszcze nie powód do rozpaczy. Jedną z największych zalet pracy w domu jest to, że masz wszystkie niezbędne narzędzia na wyciągnięcie ręki. Dlatego, jeżeli takie godziny pracy nie sprawdzają się w Twoim przypadku – zrób przerwę i wróć do obowiązków, gdy będziesz na to gotowy.

Praca w domu może być produktywna

Nie każdy odnajdzie się w pracy zdalnej. Dla wielu osób może się to okazać dość przykrym doświadczeniem. Tak czy inaczej – obecnie wielu pracowników musi realizować w ten sposób swoje obowiązki. Potraktuj obecną sytuację jako test. Sprawdź, czy się do tego nadajesz. Może się okazać, że przez przypadek znajdziesz swoją pracę marzeń. Być może dojdziesz do wniosku, że Twoje miejsce jest jednak w biurze. W każdym razie – trzymając się tych 7 zasad, sprawnie przejdziesz na nowy sposób pracy, nawet jeżeli taka sytuacja nie powstała z Twojej inicjatywy.

Więcej informacji o pracy w domu znajdziesz na stronie https://zarabiajnapisaniu.com/.