Kody pocztowe a rynek nieruchomości
Lokalizacja nieruchomości ma ogromne znaczenie dla jej wartości. Wpływa też na to, jak wielu potencjalnych kupców będzie się nią interesować. Mieszkania czy domy położone w popularnych dzielnicach miast częściej sprzedawane są za cenę ofertową. Jest to atut, który sprawia, że kupujący mają mniejsze możliwości negocjacyjne. Kody ZIP, czyli odpowiednik naszych kodów pocztowych w Stanach Zjednoczonych, już od lat są ważnym elementem strategii marketingowej amerykańskich pośredników nieruchomości.
Za wyjątkowo dobrą lokalizację uważa się też miejscowości turystyczne czy dzielnice przy uniwersytetach lub dużych zakładach pracy. Do określania miejsca danej zabudowy używa się często kodów pocztowych. Poszukiwany kod pocztowy bywa równoznaczny z potencjałem komercyjnym nieruchomości czy dostępem do wygodnej infrastruktury. Może więc oznaczać także potencjał inwestycyjny.
Rola kodów pocztowych w analizie rynku nieruchomości
Kody pocztowe prestiżowych dzielnic to sygnał dla inwestorów, że mogą mieć do czynienia z nieruchomościami premium. Dobrym przykładem jest adres Złota 44, czyli znany apartamentowiec w centrum Warszawy. Jego kod pocztowy 00-120 od razu przykuwa uwagę i informuje o tym, z jakimi lokalami mamy do czynienia. Taki adres to nie tylko prestiż, ale i udogodnienia, jakie nie są dostępne dla mieszkań o zwykłym standardzie. Z luksusowymi rezydencjami mogą się też kojarzyć całe dzielnice miast. Inne prestiżowe kody pocztowe w Warszawie to na przykład:
● Wilanów - całe miasteczko ma kod 02-956
● Krakowskie Przedmieście - 00-071
W innych polskich miastach za pożądane uchodzą kody pocztowe takie jak:
● Rynek Główny w Krakowie i Plac Mariacki - 31-042
● Jelitkowo w Gdańsku - 31-042
Ze zjawiskiem tym możemy spotkać się w Sopocie czy mniejszych miejscowościach nadmorskich. Bliskie sąsiedztwo morza, które wskazuje kod pocztowy, to ogromny atut nieruchomości. Podobnie jest w górach, na przykład w Zakopanem.
Kody pocztowe mogą być też bardzo pomocne w analizie trendów rynkowych. Specjaliści działający na rynku nieruchomości wykorzystują je do identyfikacji obszarów o rosnącym lub malejącym potencjale rozwoju. Zabudowa przy popularnych węzłach komunikacyjnych, dużych dworcach czy lotniskach może być niezbyt atrakcyjna dla nieruchomości mieszkaniowych. Hałas i duży ruch drogowy zwykle przeszkadzają w codziennym życiu. Jednak budynki zlokalizowane w tych miejscach, które można wyszukać po kodach pocztowych, mają duży potencjał komercyjny. Inwestując w tego rodzaju lokalizacje, mamy pewność, że będą się one rozwijać.
W tej perspektywie oceniane jako mało atrakcyjne będą adresy na terenach wiejskich, na przykład Podlasia. W tym regionie od lat występuje problem wyludnienia i rosnącej liczby pustostanów. Inwestor, sprawdzając kody pocztowe, może szybko odnaleźć miejsca, gdzie inwestycja obarczona byłaby większym ryzykiem.
Kody pocztowe są też wykorzystywane do tworzenia modeli prognozujących zmiany cen nieruchomości. Wahania stawek na rynku mieszkaniowym nie zależą tylko od perspektyw rozwoju poszczególnych regionów. Duże znaczenie mają również występujące na nich trendy demograficzne czy aktywność inwestycyjna deweloperów. Kody pocztowe, które jeszcze kilka lat temu oznaczały miejsca z niewielkim potencjałem inwestycyjnym, aktualnie mogą być pożądane i popularne.
Dobry kod, czyli jaki?
Dobra lokalizacja dla każdego może oznaczać coś innego. Szukając wymarzonego lokum, rodziny będą zwracać uwagę na niezbędną im infrastrukturę. W tym też może pomóc kod pocztowy. Dobre szkoły i prestiżowe ośrodki edukacyjne oznaczone są konkretnymi kodami, dzięki którym można łatwiej znaleźć mieszkania czy domy w sąsiedztwie. Kody szkół wyższych to często całe kampusy, czyli wymarzone miejsce dla studentów. Poszukując odpowiedniego lokum prywatnego lub miejsca w akademiku, można się nimi kierować.
Kod pocztowy może być dla nas konkretną podpowiedzią w poszukiwaniu odpowiedniej infrastruktury. Nie dotyczy to tylko szkół czy ośrodków edukacyjnych. Kody niektórych dzielnic oznaczają łatwiejszy dostęp do kin, teatrów czy restauracji. Kodem pocztowym mogą też kierować się osoby poszukujące atrakcyjnych terenów rekreacyjnych czy dostępu do parku lub lasu. Kod może pomóc odnaleźć się w mieście lub być dla nas konkretną wskazówką dotyczącą malowniczo położonych mniejszych miejscowości. Szukając domu nad jeziorem czy przy parku krajobrazowym, możemy śmiało posługiwać się tym kluczem.
Dobre miejsce do życia to coś więcej niż tylko praktyczna infrastruktura. Na poczucie zadowolenia z tego, gdzie mieszkamy, wpływa też szereg innych czynników. Należą do nich między innymi stan środowiska naturalnego czy poziom przestępczości. I tu znów z pomocą mogą przyjść nam kody pocztowe. To dzięki nim możemy znaleźć bezpieczne regiony, w których środowisko naturalne sprzyja zdrowemu funkcjonowaniu. Gdy zależy nam na kontakcie z naturą, możemy przyjrzeć się kodom pocztowym w Bieszczadach czy na Warmii i Mazurach. Tam jakość powietrza jest z pewnością dużo lepsza niż na przykład na Śląsku.
O czym jeszcze powie nam kod pocztowy?
Za granicą kody pocztowe mogą być wskazówką w poszukiwaniu obszarów o niższych taryfach podatkowych. W Polsce, gdzie system fiskalny jest bardziej jednolity, ten klucz raczej się nie sprawdzi. Nie znaczy to jednak, że kody nie mogą pomóc nam w poszukiwaniu mieszkania czy domu, który będzie tańszy w utrzymaniu. Różnice w czynszach w miastach zależne są od typu zarządzania. Nowa zabudowa, która pozostaje pod opieką wspólnoty, generuje zwykle mniejsze koszty niż mieszkanie w spółdzielni. Jeśli szukamy lokalu, który będzie tani w utrzymaniu, mogą pomóc nam kody pocztowe. Dzięki nim znajdziemy regiony lub dzielnice miast, w których utrzymanie mieszkania jest łatwiejsze.
Kody mogą też pomagać w pracy agentom nieruchomości. Adresy prestiżowych dzielnic to świetny wabik na klienta. Właśnie dlatego kody są często wykorzystywane w marketingu nieruchomości premium lub zabudowy o wyjątkowo atrakcyjnej lokalizacji. Prócz tego dzięki analizie kodów pośrednicy mogą lepiej dostosować swoje oferty do potrzeb konkretnego rynku oraz swoich klientów. Dodając w ogłoszeniu kod pocztowy, pozwalają potencjalnym kupcom szybciej zorientować się w lokalizacji zabudowy. Opisując ją, mają też możliwość zarysowania kontekstu całej dzielnicy lub miejscowości.
Do najgorętszych kodów pocztowych na świecie należą:
● Nowy Jork – Manhattan (10001, 10023, 10128). Ceny za metr kwadratowy apartamentu pod tymi kodami sięgają milionów dolarów za metr kwadratowy.
● Londyn – Knightsbridge (SW1X). Najbardziej luksusowa dzielnica Londynu, znana m.in. z Harrodsa.
● Monako (98000). Jeden kod obejmuje całe mikropaństwo. Mekka najbogatszych na kontynencie europejskim.
Jak widać, kody pocztowe mogą odgrywać ważną rolę w opisie, analizie i prognozach rynku nieruchomości. Są też ważnym narzędziem ułatwiającym określenie wartości konkretnego mieszkania lub domu. Nic więc dziwnego, że zarówno inwestorzy, jaki i deweloperzy czy agenci coraz częściej wykorzystują je do oceny potencjału konkretnych transakcji czy decyzji biznesowych.