Wysyłanie listów to metoda korespondencji, która wielu osobom wydaje się przestarzała i niepotrzebna. Jednak ten rodzaj komunikacji nadal jest doceniany przez osoby ceniące jej ponadczasowy klimat oraz instytucje, które chcą zapewnić formalny charakter korespondencji. List polecony to jeden z rodzajów przesyłek pocztowych, który zapewnia tzw. potwierdzenie nadania. Do czego ono służy? I jakie zalety ma list polecony? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

List polecony – co to za rodzaj przesyłki?

List polecony to rodzaj przesyłki oferowany przez Pocztę Polską, który zapewnia otrzymanie potwierdzenia nadania. Dzięki potwierdzeniu nadania masz pewność, że twoja przesyłka została przekazana listonoszowi, a także masz możliwość wygenerowania na poczcie potwierdzenia odbioru, które jest przydatne w momencie, kiedy chcesz uzyskać informacje czy twój list dotarł do odbiorcy. Poczta Polska wychodzi naprzeciw klientów i umożliwia przesyłanie tych informacji SMS-em lub mailem.

Wysłanie listu poleconego, to także możliwość śledzenia przesyłki oraz uzyskania odszkodowania, jeśli zostanie ona zagubiona.

Ile idzie list polecony?

List polecony możesz zrealizować w dwóch formach: ekonomicznej i priorytetowej. Ekonomiczny list polecony to wersja tańsza, a dostarczenie listu do odbiorcy zajmuje ok. trzy dni robocze. Priorytetowy list polecony to natomiast opcja, która umożliwia dostarczenie listu nawet na następny dzień roboczy (pod warunkiem, że list zostanie nadany na poczcie do godz. 15) – jest to jednak nieco większy wydatek.

Ile kosztuje list polecony?

Cena listu poleconego zależy od jego wymiarów. Można wyróżnić trzy formaty przesyłki poleconej:

  • format S: do 500 g - 5,90 zł (ekonomiczna), 8,40 zł (priorytetowa),
  • format M: do 1000 g - 6,30 zł (ekonomiczna), 8,70 zł (priorytetowa),
  • format L: do 2 000 g - 15,60 zł (ekonomiczna), 18,30 zł (priorytetowa).

Znaczek na list polecony

Do maja 2021 roku list polecony, jak każdy inny list, musiał zostać opatrzony odpowiednim znaczkiem pocztowym. Był on nieco droższy niż dla listu zwykłego i jego najtańsza wersja kosztowała 4,20 zł.

1 maja 2021 roku weszły jednak w życie nowe zasady dotyczące wysyłania listów poleconych. Najważniejsza z nich odnosiła się właśnie do zrezygnowania ze znaczków pocztowych przy listach poleconych. Miało to przede wszystkim za zadanie skrócić kolejki w placówkach Poczty Polskiej.

Od 1 maja 2021 roku znaczki pocztowe na listach poleconych zostały zastąpione przez nową wersję nalepki „R”, na której pracownik poczty umieści także opłatę za przesyłkę poleconą. Zmiany dotyczą zarówno listów krajowych, jak i zagranicznych.

Jak wysłać list polecony?

Wysłanie listu poleconego jest banalnie proste. Wystarczy:

  1. Przygotować list lub inną korespondencję do przesyłki.
  2. Wypełnić potwierdzenie nadania danymi adresata i odbiorcy.
  3. Pójść do najbliższej placówki Poczty Polskiej i przekazać przesyłkę oraz potwierdzenie nadania pracownikowi.
  4. Pracownik Poczty Polskiej sam umieści naklejkę „R” na przesyłce oraz uzupełni wszelkie brakujące informacje na potwierdzeniu nadania (np. wagę czy gabaryt).

Dzięki zmianom z maja 2021 nie musisz się już zastanawiać jaki znaczek nakleić na kopertę. Nalepka „R” i jej przyklejenie oraz wypełnienie należy do obowiązków pracownika placówki Poczty Polskiej.

Poczta Polska – śledzenie przesyłki

Śledzenie przesyłki Poczta Polska to funkcja, która przypisana jest wyłącznie listom poleconym. Na potwierdzeniu nadania, które wypełniasz do wysłana listu poleconego, widnieje informacja: „Na stronie emonitoring.poczta-polska.pl można sprawdzić status nadanej przesyłki rejestrowanej”. Przesyłkę można śledzić zarówno przy listach krajowych, jak i zagranicznych.

Śledzenie przesyłki – jakie dane podać?

Po otworzeniu powyższej strony wyświetla się okienko, w którym można wpisać numer paczki, który podany jest na potwierdzeniu nadania otrzymanym po opłaceniu przesyłki na poczcie. Numer paczki to ciąg znaków, np. 0015900773312345678, PX0000000013, RR123456789PL.

Jeśli podasz nieprawidłowy numer paczki lub system nie zarejestrował jeszcze informacji o przesyłce zobaczysz odpowiedni komunikat.

Jeśli podany numer jest prawidłowy, to po wciśnięciu przycisku „szukaj”, na stronie powinny pojawić się wszelkie informacje związane z daną przesyłką oraz status jej doręczenia (bez pokazywania całej drogi listu). Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania związane z śledzeniem przesyłki przez Pocztę Polską to możesz kierować je na podany na stronie adres mailowy: [email protected] lub zadzwonić na infolinię Poczty Polskiej.