Wysłanie paczki jest dzisiaj możliwe za pośrednictwem wielu firm, a do dyspozycji mamy kilka opcji wysłania przesyłki. Jedną z nich jest paczka za pobraniem. Warto wiedzieć, na czym ta usługa polega, kto z niej najczęściej korzysta, a także jak jej realizacja wygląda w poszczególnych firmach.

Na czym polega paczka za pobraniem?

Z usługą mamy zazwyczaj do czynienia przy okazji robienia zakupów online. W momencie składania zamówienia w sklepie internetowym, na etapie wyboru formy płatności, możemy się spotkać z opcją przesyłki za pobraniem. 


Polega ona na tym, że za zakupiony towar możemy zapłacić dopiero w momencie fizycznego odbioru paczki. Jest to więc alternatywa dla płatności z góry, która wymaga, byśmy za zamówiony towar zapłacili jeszcze przed wysłaniem paczki. 

Kto najczęściej korzysta z przesyłki za pobraniem?

Opcja paczki za pobraniem przyśpiesza całą procedurę dostarczenia towaru do odbiorcy i zabezpiecza interesy obu stron – klient może zapłacić za towar, który fizycznie już trafi w jego ręce, ale jeśli tego nie zrobi, przesyłka zostanie zwrócona do nadawcy.

Z usługi chętnie korzystają więc osoby, które mają obawy co do uczciwości sprzedawcy, którym może być nie tylko sklep, ale i osoba prywatna sprzedająca rzecz np. przez portal aukcyjny. 

Przesyłka za pobraniem jest wybierana także przez osoby, które nie mając dostępu do konta bankowego online, nie mogą w szybki sposób uiścić opłaty z góry. 

Jak wysłać paczkę za pobraniem?

Skorzystanie z opcji wysłania przesyłki za pobraniem jest proste, ponieważ sprowadza się do wyboru tej usługi jako opcji dodatkowej, a także wskazania numeru rachunku bankowego, na który firma kurierska ma przekazać uzyskane od odbiorcy środki. A jak to wygląda w poszczególnych firmach?

Paczka za pobraniem Poczta Polska

Poczta Polska oferuje możliwość nadania paczki w okienku placówki pocztowej, a także online za pośrednictwem serwisu Envelo.pl. W tym drugim przypadku w serwisie należy złożyć zamówienie usługi i przygotować etykietę adresową, a także zaznaczyć opcję „Pobranie na rachunek bankowy”, wskazując numer swojego konta, na który mają być przekazane środki. Paczkę następnie należy dostarczyć do placówki pocztowej. Koszt usługi wynosi 4,40 zł. 


Poczta Polska oferuje także usługi kurierskie Pocztex. Przesyłkę za pobraniem można nadać w wybranych placówkach pocztowych lub u kuriera. Usługa pobrania dostępna jest w dwóch opcjach:

- pobrana kwota może być przekazana na rachunek bankowy nadawcy (opłata 4,00 zł),

- pobrana kwota może być przekazana przekazem pocztowym na adres nadawcy (opłata 7,20 zł).

Kwota pobrania nie może przekroczyć 20000 zł. 


Wysyłka za pobraniem InPost

Usługa pobraniowa w firmie InPost możliwa jest do kwoty 5000 zł i kosztuje od 4 zł do 1,65% wartości pobrania. Można z niej skorzystać za pośrednictwem kuriera lub w paczkomacie. W tym drugim przypadku należy najpierw dokonać rejestracji w serwisie Manager Paczek, złożyć zamówienie na usługę, wygenerować etykietę, a także uiścić stosowną opłatę. Dopiero potem można paczkę nadać w paczkomacie. Kwota pobrania odebrana od odbiorcy przesyłki jest przekazywana w ciągu 5 dni na konto nadawcy. Warto dodać, że odbiorcy paczek w paczkomatach mają możliwość uregulowania należności szybkim przelewem PayByLink, a w niektórych maszynach także kartą.


Przesyłka za pobraniem DPD

Możliwość nadania paczki za pobraniem jest także dostępna w firmie DPD. Podobnie jak w InPost usługa jest realizowana do kwoty 5000 zł, a jej koszt wynosi 5 zł. Paczki za pobraniem przyjmowane są w punktach obsługi klienta Pickup, a wstępne formalności związane z nadaniem można dopełnić online. Kwota pobrania przekazywana jest na konto nadawcy najpóźniej 4. dnia roboczego w tygodniu następującym po tygodniu, którego dotyczy rozliczenie. Pobranie od odbiorcy przyjmowane jest natomiast przez kuriera wyłącznie gotówką.