Odbiór techniczny mieszkania - na co zwrócić uwagę?
Ostatnim etapem przed wprowadzeniem się do nowego mieszkania jest jego odbiór techniczny. To moment, w którym deweloper udostępnia nieruchomość klientowi, by ten mógł je zweryfikować. Niestety wiele osób bagatelizuje znaczenie tej czynności, co może kosztować dużo pieniędzy. Do odbioru lokalu trzeba się odpowiednio przygotować, podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
Dlaczego odbiór techniczny jest tak ważny?
Podczas odbioru technicznego mieszkania nowy właściciel sprawdza jego stan przed odebraniem go do użytku. To właśnie na tym etapie nabywca ma prawo zgłosić deweloperowi uwagi dotyczące wykonania lokalu. Zostają one zapisane w protokole zdawczo - odbiorczym, a za ich naprawę odpowiada deweloper. Brak stosownych adnotacji powoduje, że koszty remontu zobowiązany jest pokryć nowy właściciel. Może wiązać się to ze sporym wydatkiem, dlatego warto dobrze przygotować się do odbioru technicznego.
Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?
Odbiór techniczny mieszkania to kilkuetapowa czynność, do której warto się dobrze przygotować. Przede wszystkim należy zarezerwować sobie sporo czasu - nawet 2-3 godziny. Koniecznie należy zabrać ze sobą kilka narzędzi jak miarka, poziomica, dalmierz i kątownik. Dobrze jest mieć przy sobie również wszystkie dokumenty przekazane przez dewelopera. Będąc odpowiednio przygotowanym, jak krok po kroku samodzielnie wykonać odbiór techniczny mieszkania.
Krok pierwszy - zajrzyj do umowy!
W pierwszej kolejności warto zajrzeć do umowy podpisanej z deweloperem. To właśnie w niej zapisana jest powierzchnia mieszkania, która stanowi podstawę rozliczenia. Warto zweryfikować, czy zgadza się ona z rzeczywistością. Duże odstępstwa od zapisów umowy są podstawą do jej rozwiązania z winy dewelopera.
Jednym z załączników dokumentacji jest tzw. standard wykończenia. Przed odbiorem technicznym koniecznie należy dokładnie zapoznać się z jego zapisami i wynotować sobie najważniejsze kwestie. Z dokumentu dowiemy się m.in. o elementach technicznych mieszkania, które zobowiązał się wykonać deweloper. Znajomość standardów wykończenia pozwala sprawniej przejść przez cały proces odbioru nieruchomości.
Krok drugi - czy spełnione są normy budowlane?
Standard wykończenia to jedno, a normy budowlane to drugie. Deweloper w dokumentacji nie zapisze raczej, że ściany muszą być proste - co jest oczywiste i wynika z rozporządzeń Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Na tym etapie warto więc zwrócić uwagę na piony i poziomy ścian, kąt ich styku oraz odpowiednie nałożenie tynku. Bliżej należy przyjrzeć się również podłogą, sposobom osadzenia okien i drzwi, a także wykonaniu instalacji.
To zdecydowanie najbardziej czasochłonny, ale również najważniejszy etap odbioru technicznego. Nie wskazanie w protokole niezgodności może sporo kosztować nowego właściciela. Jeśli sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy z zakresu budownictwa, warto zatrudnić osobę z uprawnieniami budowlanymi, której fachowe oko pomoże znaleźć wszystkie uchybienia.
Krok trzeci - sprawdzanie wad i usterek
Wiele wad można wykryć bez wielkiej znajomość zasad budownictwa. Pęknięta szyba, uszkodzona balustrada, odchodzący tynk, czy też niedziałająca instalacja elektryczna - każdą rzecz należy dokładnie sprawdzić i zapisać w protokole zdawczo - odbiorczym.
Odbiór techniczny mieszkania - podsumowanie
Dokładna weryfikacja standardu wykończenia mieszkania pozwoli uniknąć wielu dodatkowych kosztów. Warto zatem dokładnie przygotować się do spotkania z przedstawicielem dewelopera i poświęcić na nie odpowiednią ilość czasu. Można również skorzystać z pomocy fachowców posiadających doświadczenie w budownictwie. Ich wiedza pozwoli szybciej wykryć wady i usterki nowego mieszkania.
Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl