Polska w ostatnich latach stała się krajem, który w coraz większym stopniu jest przyjazny rowerzystom. Powstało bowiem wiele ścieżek rowerowych, a przy galeriach czy parkingach można znaleźć także stojaki rowerowe, dzięki czemu rowerzyści mogą spokojnie zaparkować swój pojazd. Rozwijanie infrastruktury rowerowej jest o tyle ważne, że pozwala zredukować ilość samochodów, które jeżdżą po naszych ulicach.

Więcej ścieżek rowerowych

W większych miastach, a także i w mniejszych miejscowościach powstało w ostatnim czasie sporo ścieżek rowerowych. Jest to odpowiedź na potrzeby rowerzystów, którzy w zasadzie nie mają prawa przemieszczać się po chodniku, jednak nie wszyscy czują się na tyle pewnie, żeby móc jeździć po ulicy razem z samochodami. Ścieżki rowerowe mają nawet po kilkanaście kilometrów długości, dzięki czemu może wybrać się na długą przejażdżkę cała rodzina. Po ścieżce rowerowej mogą przemieszczać się zarówno dzieci, jak i dorośli. Rowerzysta ma na ścieżce pierwszeństwo przed pieszymi, natomiast jeśli ścieżkę przecina jezdnia, ma prawo pokonać ją, nie schodząc z roweru.

Parkingi i stojaki rowerowe

Ogromną popularnością cieszą się również parkingi oraz stojaki rowerowe, których tak bardzo brakowało w ostatnim czasie rowerzystom. Rośnie bowiem świadomość tego, że o wiele lepiej niż samochód wybierać właśnie rower, lecz z drugiej strony rowerzyści zwyczajnie nie mieli sposobności, aby zaparkować swój pojazd. Parkingi rowerowe często są bezpłatne, wydzielone przy supermarketach, galeriach handlowych czy innego rodzaju punktach usługowych, czy też handlowych.

W miejscach, gdzie nie ma parkingów rowerowych (dla większej ilości pojazdów), stawiane są stojaki rowerowe. Zwykle są one w stanie pomieścić od kilku do nawet kilkudziesięciu rowerów. Aby skorzystać ze stojaka, należy posiadać własny wężyk z kłódką bądź też - w przypadku płatnych parkingów - wykupić bilet i zablokować rower w stojaku. Warto zauważyć, że opłaty w przypadku parkingów rowerowych są niższe, niż opłaty za parking samochodowy.

Rowery miejskie

Obecnie spora część społeczeństwa nie posiada własnego roweru. Powodów jest kilka - pierwszy z nich to cena dobrej jakości roweru, kolejny zaś to brak miejsca do jego przechowywania. Na szczęście w ostatnich latach powstały całe sieci rowerów miejskich, dzięki którym każdy może skorzystać, za niewielką opłatą, z ogólnodostępnego roweru. Rowery miejskie działają od wiosny do jesieni, a ich ogromną zaletą jest fakt, iż można rower wypożyczyć na jednej stacji, natomiast oddać na innej.

Miasta sąsiadujące nawiązują nawet specjalne porozumienia, na mocy których użytkownicy rowerów miejskich mogą za pomocą jednej aplikacji korzystać z kilku sieci. Jest to ogromna wygoda, zwłaszcza że cena za wypożyczenie roweru jest naprawdę niewielka, a opłata naliczana jest zwykle za każdą rozpoczętą godzinę. Dodatkowo niektóre modele wyposażone są w specjalną przyczepkę, które pozwala na przewóz dzieci. Jest to odpowiedź na potrzeby rodziców, szczególnie większej gromadki.

Artykuł powstał we współpracy z lawkaogrodowa.pl