Kreatywność i wyobraźnia to niezwykle ważne umiejętności, które warto rozwijać już od najmłodszych lat. Dzieci, które potrafią myśleć nieszablonowo, są lepiej przygotowane do rozwiązywania problemów, radzenia sobie z wyzwaniami i wykorzystywania swojego potencjału. Jak więc wspierać naukę tych zdolności u dzieci? Oto trzy sposoby, które pomogą w tym procesie.

Czytanie i opowiadanie historii

Czytanie to nie tylko doskonała rozrywka, ale także narzędzie do kształtowania wyobraźni. Zachęcaj dziecko do samodzielnego odkrywania powieści przygodowych lub fantastycznych, przed snem czytaj mu klasyczne baśnie i opowiadania, a w wolnej chwili pomóż mu snuć własne historie. Nawet jeśli maluch nie jest jeszcze w stanie przenieść ich na papier, zawsze może z drobną pomocą tworzyć kolorowe ilustracje lub komiksy, które pomogą mu lepiej wyrazić emocje. Ciekawą pomocą dla młodszych i starszych będą tu m.in. pozycje Zrób sobie komiks wydawnictwa Znak lub Sztuka rysowania. Manga. Potwory wydawnictwa Literat.

Książki interaktywne lub edukacyjne to najlepszy sposób, aby od najmłodszych lat dziecko uczyło się współodczuwania i myślenia abstrakcyjnego. Maluchy mogą za pośrednictwem odpowiednio dobranej lektury zanurzyć się w różnych światach, budować wiedzę ogólną i rozwijać swoje słownictwo, co w przyszłości pomoże im zarówno w nauce, jak też twórczej działalności. Pamiętaj, że wyobraźnia jest jak mięsień - należy ją ćwiczyć każdego dnia. 

Rozwiązywanie problemów i zagadek logicznych

Rozwiązywanie problemów to ważna umiejętność, którą warto ćwiczyć od pierwszych lat życia. Szczególną popularnością na rynku wydawniczym cieszą się publikacje dla najmłodszych, które zawierają ciekawe quizy, łamigłówki, kolorowanki, krzyżówki i gry logiczne. Należą do nich m.in. serie Myśl i rozwiązuj, CzuCzu uczy lub Łamigłówki bystrzaka. Łączenie kropek, grupowanie elementów, pokonywanie labiryntu czy klasyczne puzzle to tylko niektóre propozycje ćwiczeń, które zapewnią maluchom wartościową rozrywkę na wiele godzin, a przy okazji przyczynią się do rozwoju zdolności niezbędnych w szkole i życiu codziennym.

Budowanie niezwykłych konstrukcji z klocków

W trakcie rozważań na temat rozwijania kreatywności i wyobraźni u najmłodszych nie sposób pominąć klocków LEGO®. Eksperymentowanie z różnymi kształtami i kolorami, wymyślanie własnych budowli oraz układanie klocków we współpracy z rodzeństwem lub przyjaciółmi to świetny trening umiejętności manualnych, spostrzegawczości i nieszablonowego myślenia. Młodsze dzieci często muszą też przestrzegać instrukcji, żeby osiągnąć określony efekt; w ten sposób uczą się cierpliwości i koncentracji. Chcesz zachęcić ośmiolatka do projektowania własnych postaci lub budynków, a także próbowania kilku różnych konfiguracji? W takiej sytuacji warto sięgnąć po klocki LEGO® Creator, dzięki którym każdy model da się złożyć na parę sposobów.

Rozwijanie niezbędnych życiowych umiejętności u dzieci to proces, który wymaga zaangażowania oraz wsparcia ze strony rodziców i opiekunów. Stosowanie się do powyższych sposobów sprawi, że maluchy będą czerpały radość z tworzenia i odkrywania swoich możliwości, a także przygotuje je do stawiania czoła wyzwaniom dnia codziennego.