Częstochowa to miasto, które ucierpiało w dużym stopniu na przemianach z 1989 roku. Poza upadkiem przemysłu włókienniczego, fabryki tapet i powolnym zanikaniem hutnictwa rud żelaza, na mocy ustawy uchwalonej w 1999 roku utraciło status miasta wojewódzkiego, co tylko dobiło sytuację gospodarczą miasta. Jak kształtuje się obecnie rynek pracy? Czy młodzi ludzie mają tutaj jakieś perspektywy?

Szkoła a praca

Średnia pensja, biorąc pod uwagę ogół zatrudnionych, wynosi około 4200 zł brutto miesięcznie. Przeciętnie na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć inżynierowie, którzy otrzymują 5500 zł brutto miesięcznie. Z pewnością jest to związane z dobrym zapleczem pracowniczym, które zapewnia wysoko notowana w ogólnopolskich rankingach Politechnika Częstochowska. Duże znaczenie w konstrukcji rynku pracy w Częstochowie ma w tej chwili Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która przestanie funkcjonować od nowego roku, co pozwoli realnie ocenić jej wpływ na gospodarkę regionu. Z pewnością zagospodarowanie nieużytków po upadłej hucie, doprowadziło do powstania nowych miejsc pracy i poszerzenia wachlarza ofert dostępnych posad. W obecnej sytuacji największe zapotrzebowanie jest na pracowników produkcji, na co zdecydowanie wpływ ma obecność zakładów, takich jak: Yawal, Huta Stoelzle, ZF Automotive i wielu innych. Wizytówką miasta jest z pewnością firma x-kom, która ma tutaj swoją główną siedzibę i bardzo dynamicznie się rozwija. Niestety, w Częstochowie trudno jest o dobrą posadę w sektorze usług, co stanowi bezpośrednie odzwierciedlenie przemysłowej przeszłości. Stąd warto regularnie przeglądać dział "Praca Częstochowa" w serwisie GoWork.pl w poszukiwaniu dobrej pracy.

Etat - alternatywa i dodatki pracownicze

W mieście działają również agencje, które zajmują się organizacją pracy poza granicami Polski. Najczęściej oferowane kierunki wyjazdów to Niemcy, Anglia, Norwegia i Holandia. Z pewnością wyróżniają się one na tle ofert pracy z Częstochowy dużo wyższymi zarobkami, dochodzącymi nawet do 12000 zł brutto miesięcznie. Ze względu na brak rozwojowych posad dostępnych na miejscu, wielu odważnych bezrobotnych spojrzy na nie przychylnym okiem. Gorzej ma się sytuacja, gdy pojawia się chęć znalezienia pracy dorywczej. Najsensowniejsze wydają się ogólnoświatowe sieci, zapewniające dowóz jedzenia (na terenie miasta działa Pyszne.pl oraz Glovo) lub transport osób, za co odpowiedzialna jest aplikacja Bolt. W innym przypadku zostają oferty okazyjnego sprzątania, pomocy w wyładowywaniu dostaw, czy inwentaryzacje. Nie jest to zbyt szeroka oferta pracy, szczególnie w tak dużym mieście, jakim jest Częstochowa.