Top 5 atrakcji we Wrocławiu – to musisz zobaczyć
author Marek Światowid 2020-07-08 23:19:48

Top 5 atrakcji we Wrocławiu – to musisz zobaczyć

Wrocław to wyjątkowe miasto nie tylko na mapie Polskie, ale również całej Europy. Jego długa i zawiła historia zostawiła wiele śladów, które są widoczne do dziś. Średniowieczne kościoły, przedwojenne kamienice starego miasta, barwne ogrody to wszystko wpływa na niezwykły atmosferę tego miasta. Właśnie dlatego w 2018 roku zwyciężył w międzynarodowym konkursie European Best Destination, pokonując Paryż czy Amsterdam. Co warto zobaczyć, będąc we Wrocławiu? Oto top 5 atrakcji, których nie wolno przegapić.

Trudno zwiedzić wszystkie niezwykłe miejsca Wrocławia będąc tutaj tylko przez kilka dni. Każda dzielnica miasta ma swoją historię i charakter. Prezentujemy w skrócie najważniejsze turystyczne atrakcje, które trzeba zobaczyć. Jedną z nich to wrocławskie krasnale urzędujące w różnych uliczkach i zaułkach Wrocławia. Zwiedzając miasto, sprawdź, więc ile uda Ci się ich znaleźć, podobno mieszka ich tu ponad 200.

Ostrów Tumski

W X wieku został założony na wyspie Tumskiej gród obronny pierwszych piastów, a już w XI wieku utworzone zostało biskupstwo Wrocławskie. To właśnie tutaj znajduje się najstarszy zabytek miasta. Romański kościół św. Idziego z pierwszej połowy XIII wieku. Ostrów Tumski stał się z czasem siedzibą biskupów a na wyspie powstały liczne kościoły. Najważniejszym z nich jest gotycka katedra św. Jana Chrzciciela z bogatym wyposażeniem wnętrza. Inne obiekty sakralne znajdujące się na Ostrowie to kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja, niezwykła ze względu na dwupoziomowy układ wnętrza, kościół św. Marcina oraz pałac biskupi. Obecnie Ostrów Tumski nie jest już wyspą, jednak od strony starego miasta można się na niego dostać przez urokliwy most Tumski. Jeśli wybierzesz się tam na wieczorną przechadzkę, spotkasz latarnika, który zapalała gazowe latarnie.

Wrocławski Rynek

Historia tego miejsca sięga XIII wieku i jest jednym z największych rynków staromiejskich w Europie. Centralną cześć zajmuje późnogotycki Stary Ratusz, w którego podziemiach usytuowana jest jedna z najstarszych w Europie restauracji – Piwnica Świdnicka. W XIX wieku dobudowano od strony północnej budynek Nowego Ratusza. Do Rynku przylegają uliczki i place starego miasta. Plac solny z kwiecistymi straganami od strony zachodniej, kościół św. Elżbiety z wieżą widokową i dwiema uroczymi kamieniczkami zwanymi Jaś i Małgosia od strony północnej, zaś od strony południowej zaczyna się jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta, ulica Świdnicka. Rynek otaczają zabytkowe kamienice, w których mieszczą się knajpki i restauracje. Choć ta część miasta została mocno zniszczona w czasie walk o Festung Breslau, po wojnie przeprowadzono z dużym sukcesem, szeroko zakrojoną obudowę starego miasta.

Wrocławskie ZOO

Jest najstarszym i najbardziej znanym ogrodem zoologicznym obecnie w Polsce. Jego oficjalne otwarcie odbyło się 10 lipca 1865 roku. Z tego czasu do dziś zostało kilka obiektów, większość z nich jest autorstwa takich architektów jak: Karl Schmidt i Albert Grau. Są to budynki w stylu eklektycznym i historycznym. Sama brama wejściowa pochodząca 1935 roku jest modernistyczną parafrazą bramy brandenburskiej. Na terenie ogrodu można poza wspaniałymi okazami zwierząt, podziwiać taki perełki architektoniczne jak: pawilon ptaków, basztę niedźwiedzi, słoniarnię, pawilon małp w stylu mauretańskim czy wspaniałą bramę w stylu japońskim. Oczywiście po wojnie ogród był rozbudowywany i unowocześniany. Obecnie żyje w nim ponad 10500 gatunków różnych zwierząt. W 2014 roku został otwarty nowy kompleks – Afrykarium, w którym można podziwiać ekosystemy wodne oraz lądowe fauny Afryki. Jest to jedna z największych atrakcji wrocławskiego ZOO.

Panorama Racławicka

W parku Juliusza Słowackiego znajduje się Panorama Racławicka we wnętrzu, której można podziwiać niezwykłe dzieło malarstwa polskiego – Bitwa pod Racławicami. Stworzone przez grupę malarzy pod kierownictwem Jana Styki Wojciecha Kossaka, powstało w latach 1893-94 i przedstawia zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez Aleksandra Tormasowa. Ten monumentalny obraz wykonany na płótnie żaglowym, ma długość 120 metrów i wysokość 15 metrów. Pierwotnie prezentowane było we Lwowie, po wojnie udało się je sprowadzić na ziemie polskie. Od 1985 roku, jest prezentowany w rotundzie wybudowanej specjalnie do tego celu. Uzupełniony jest specjalnie przygotowanym sztafażem, dzięki któremu zaciera się granica między obrazem a rzeczywistością.

Dzielnica Czterech Wyznań

To część starego miasta usytuowana w bezpośrednim sąsiedztwie rynku pomiędzy ulicami Kazimierza Wielkiego, Pawła Włodkowica, św. Antoniego i św. Mikołaja. Na tym niedużym obszarze znajdują się cztery świątynie: katolicki kościół św. Antoniego z Padwy, sobór prawosławny, synagoga żydowska oraz kościół ewangelicy. Właśnie dlatego w 1995 obszar ten zyskał miano Dzielnicy czterech Świątyń i została utworzona specjalna Rada Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. W 2005 roku powstała specjalna ścieżka kulturowa łącząca wszystkie świątynie, Jest to również przestrzeń, gdzie mają miejsce różnorodne wydarzenia kulturalne, edukacyjne i artystyczne, np. festiwal Kultury Żydowskiej Simcha, Festiwal Nowe Horyzonty, czy też American Film Festiwal. Dodatkowo liczne kluby, kawiarnie i restauracje zachęcają do odwiedzenie tego miejsce, nie tylko w dzień ale również w nocy.

To tylko kilka miejsc, które warto odwiedzić będąc we Wrocławiu. Przyjeżdżając tutaj, zaplanuj pobyt na kilka dni, a wygodne noclegi możesz zarezerwować w apartamentach https://absyntapartment.pl/.

 

Najnowsze artykuły

Jak działa śledzenie przesyłek kurierskich?
Jak działa śledzenie przesyłek kurierskich?

W dzisiejszych czasach, kiedy zakupy online cieszą się ogromną popularnością, a przesyłki kurierskie...

Jak znaleźć idealnego kuriera do międzynarodowych przesyłek? Praktyczny przewodnik!
Jak znaleźć idealnego kuriera do międzynarodowych...

Wybór odpowiedniej firmy kurierskiej do wysyłki międzynarodowej to kluczowy krok, który może znacząc...

Czy warto korzystać dziś z transportu kolejowego towarów?
Czy warto korzystać dziś z transportu kolejowego t...

W XXI wieku globalizacja i rosnące zapotrzebowanie na sprawny przepływ towarów wymuszają rozwój różn...

Rosnące zadłużenie firm kurierskich zagraża najmniejszym podmiotom
Rosnące zadłużenie firm kurierskich zagraża najmni...

Rosnące długi firm kurierskich, szczególnie najmniejszych podmiotów, są poważnym problemem dla branż...

Samodzielne usuwanie pni po ścięciu drzew: bezpieczne metody i narzędzia
Samodzielne usuwanie pni po ścięciu drzew: bezpiec...

Usuwanie pni po ścięciu drzew może wydawać się trudnym zadaniem, ale z odpowiednim podejściem i narz...

Zielona architektura: Praktyczne sposoby na wprowadzenie natury do miejskiej przestrzeni
Zielona architektura: Praktyczne sposoby na wprowa...

W czasach, gdy beton i szkło dominują w miejskich krajobrazach, rośnie potrzeba przywracania natury...

Jak bezpiecznie wysłać przesyłki wielkogabarytowe?
Jak bezpiecznie wysłać przesyłki wielkogabarytowe?

Przesyłki wielkogabarytowe mogą obejmować sprzęt AGD, meble, maszyny przemysłowe czy inne towary o d...

Paczki do Włoch – jak zapewnić bezpieczeństwo delikatnym przedmiotom?
Paczki do Włoch – jak zapewnić bezpieczeństwo deli...

Aby bezpiecznie wysłać do Włoch delikatne przedmioty, można wykorzystać takie rozwiązania jak folia...

Zabawy z dzieckiem w domu - co robić z maluchem lub kilkulatkiem?
Zabawy z dzieckiem w domu - co robić z maluchem lu...

Już niedługo czeka Cię co najmniej kilka dni spędzonych z dzieckiem w domu? Świetnie, bo to właśnie...

Kiedy warto wynająć kontener?
Kiedy warto wynająć kontener?

Kontenery to produkty, które spełniają wiele funkcji i są przydatne w wielu branżach. Można w nich z...

Jak przewieźć meble ogrodowe?
Jak przewieźć meble ogrodowe?

Chcesz urządzić swój ogród albo zaaranżować balkon i planujesz kupić meble ogrodowe? Warto wiedzieć,...

Jakie firmy kurierskie Polacy wybierali najczęściej w 2023 roku?
Jakie firmy kurierskie Polacy wybierali najczęście...

W 2023 r. Polacy nadali blisko 900 mln przesyłek kurierskich. To prawie 2,5 mln dziennie i niemal 25...