Zakup własnego mieszkania z rynku pierwotnego to poważna decyzja, która wymaga zastanowienia, jak i rozważenia pewnych czynników. W tym miejscu spędzimy przecież kolejnych kilka- lub kilkanaście lat życia, dlatego warto wziąć pod uwagę kluczowe zmienne. Nowe mieszkania w Trójmieście to bogata oferta, ale niestety bardzo kosztowna. Czym się kierować?

Lokalizacja

Położenie mieszkania jest kluczowe z wielu powodów. W każdym mieście istnieją lepsze i gorsze dzielnice, a także miejsca, które bardziej pasują do ludzi młodych, starszych, rodzin z dziećmi czy ludzi samotnych. W przypadku Trójmiasta dodatkowo należy zdecydować się na konkretne miasto. Rozrywkowy Sopot, rozwijająca się Gdynia czy nowoczesny Gdańsk? Ważne jest również położenie mieszkania względem istotnych dla danej osoby punktów: uczelni, pracy, sklepów, przedszkola czy siłowni. Ważne jest również skomunikowanie dzielnicy z pozostałymi częściami miasta. W przypadku Trójmiasta niemal wszystko obszary mają dobre połączenie, dzięki czemu można swobodnie przemieszczać się środkami publicznego transportu. W przypadku centrów miast warto wziąć pod uwagę korki, poruszając się własnym samochodem. Kwestia lokalizacji dotyczy również otoczenia mieszkania. Dla niektórych istotne będzie nowoczesne położenie, bliskość centrów rozrywki, sklepów czy biur, inni cenią sobie natomiast ciszę i spokój, które gwarantują tereny blisko lasów, parków, na obrzeżach aglomeracji. Warto także zorientować się, jakie inwestycje budowlane planowane są w najbliższej okolicy. Nowe mieszkania w Trójmieście powstają szybko, ponieważ wybrzeże intensywnie się rozwija. W związku z tym w wybranej lokalizacji mogą powstać nowe budynki, nie zawsze odpowiadające naszym potrzebom. Kilkudziesięciometrowy wieżowiec, odbierający dostęp światła naprzeciwko okien może się okazać bardzo niewygodny, podobnie jak wybudowana w pobliżu obwodnica. Plany inwestycyjne oraz zagospodarowania terenu można sprawdzić na stronach internetowych urzędów gmin. 

Rozkład mieszkania

Poza lokalizacją mieszkania równie ważny jest jego rozkład. W grę wchodzi wiele wariantów. Kuchnia połączona z salonem, duża czy mała łazienka, wydzielony przedpokój, osobna jadalnia? Pomysłów jest wiele i decydują one nie tylko o funkcjonalności wnętrza, ale również przyszłej wartości rynkowej mieszkania. To, co dzisiaj jest modne, może stracić atrakcyjność za kilka lat i obniżyć cenę mieszkania w przyszłości. Poza rozkładem pomieszczeń ważne jest również ułożenie okien, które decyduje o dostępie światła. 

Podsumowując, każdy powinien wybrać takie mieszkanie, które najbardziej odpowiada jego potrzebom i oczekiwaniom. Podejmując decyzję o zakupie należy być świadomym wszystkich zalet i wad takiej decyzji. W przypadku mieszkań w Trójmieście ważne jest położenie, które determinuje nie tylko dalsze warunki, ale również cenę lokum. Centrum miast oraz położenie blisko morza powoduje, że wartość mieszkań drastycznie wzrasta. Należy wszystkie te czynniki rozważyć i wtedy podjąć ostateczną decyzję.

Artykuł powstał we współpracy z deweloperem Humbaka.pl