Obecna sytuacja pandemii koronawirusa w Polsce, mimo licznych obostrzeń i nakazów zachowania dystansu społecznego ciągle jest dynamiczna, przez co liczba ludzi zakażonych stale rośnie. Wiele osób obecnie zastanawia się, czy możliwe jest przeprowadzenie testu na obecność koronawirusa na własną rękę, bez konieczności zgłaszania się do służb sanitarnych. Gdzie można uzyskać możliwość przeprowadzenia takiego testu i jak to załatwić?

Jak wygląda procedura?

Odkąd wybuchła pandemia i wprowadzono szereg obostrzeń w celu zminimalizowania liczby osób zarażonych, wykonanie testu na obecność koronawirusa było możliwe jedynie po uzyskaniu skierowania do szpitala chorób zakaźnych bądź sanepidu. Wykonywano takie testy jedynie w przypadku podejrzenia zachorowania u konkretnej osoby. Natomiast obecnie pojawia się coraz więcej możliwości wykonania takiego testu prywatnie, choć Ministerstw Zdrowia dość ostrożnie podchodzi do ich wiarygodności. Wiele osób jednak decyduje się na taki krok, ponieważ w przypadku wyjazdu do innego kraju obowiązkowo trzeba mieć przy sobie wynik świadczący o braku zakażenia tą chorobą.

Gdzie szukać testów?

O ile procedura uzyskania skierowania na badanie na obecność koronawirusa jest bardzo długa, tak o wiele prostszym sposobem na jego wykonanie jest skierowanie się do jednej z większych firm farmaceutycznych w Polsce, które działają zgodnie z zaleceniami WHO. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu odpowiedzi odnośnie naszego stanu zdrowia pod kątem koronawirusa, trzeba przygotować się na wydatek rzędu ok. 500 zł. Badanie odbywa się stacjonarnie poprzez pobranie wymazu z gardła, a na wynik przesłany w wiadomości email należy czekać około 48 godzin. Istnieje również możliwość wykonania takiego badania samodzielnie poprzez prosty test przesłany pocztą – wystarczy nanieść na niego kilka kropel własnej krwi, by wynik ukazał się w ciągu następnych kilkunastu minut. I o ile wiarygodność takiego testu wciąż poddawana jest wątpliwościom, stanowi to nieco tańszą alternatywę od tych, które bazują na pobraniu wymazu z gardła. Przedział cenowy obecnie dostępnych testów na koronawirusa sięgają od 500 do nawet 1000 zł za jeden egzemplarz – jeżeli jednak jesteśmy zmuszeni, warto w niego zainwestować i uzyskać rzetelną odpowiedź.

Na co uważać?

Mimo powszechnie szalejącej pandemii zarówno w Polsce jak i na świecie, pojawiło się mnóstwo naciągaczy którzy oferują testy na obecność koronawirusa, jednak wcale nimi nie są i nie dają rzetelnych wyników. Warto przed zakupem takiego testu upewnić się co do wiarygodności firmy przeprowadzającej testy, a laboratoria które wykonują badania muszą być certyfikowane. Dodatkowo jakość tych testów powinna być wysoka, ponieważ są one bardzo czułe i mogą wykazać wynik pozytywny np. w przypadku zwykłego przeziębienia czy grypy, niekoniecznie dając prawdziwą odpowiedź co do obecności wirusa. Jeżeli decydujemy się na zakup testu, warto skonsultować się również z najbliższą placówką medyczną która wskaże, w jakim punkcie możliwe jest wykonanie testu komercyjnego, tj. za gotówkę.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z testujemy.org