Zapisując się do lekarza specjalisty możemy przeżyć niemały szok, gdyż do niektórych medyków trzeba czekać na pierwszą wizytę nawet kilka miesięcy. Tymczasem większość przypadków wymaga postawienia szybkiej diagnozy i nie może czekać aż tak długo. Nieco lepiej jest w przypadku wizyty prywatnej, jednak ze względu na nisze specjalizacyjne w niektórych regionach kraju i z tym możemy mieć spory problem. Jak szybko wyszukać lekarza w swoim regionie?

Informacje ze strony NFZ

W internecie pojawiło się kilka stron internetowych, za pomocą których możemy porównać kolejki, jakie do konkretnych lekarzy obowiązują w danych miejscowościach. Najlepszym sposobem na zdobycie aktualnej wiedzy jest jednak śledzenie zmian na stronie NFZ, w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Program ten pozwala nie tylko dowiedzieć się, gdzie najszybciej możemy umówić się do lekarza, ale także poznać historię swoich chorób i proces ich leczenia. Każdy pacjent powinien więc założyć sobie konto na tym portalu. Niestety, potrzebny jest do tego profil zaufany. Inną stroną, która oferuje możliwość sprawdzenia kolejki do lekarzy jest Informator o Terminach Leczenia, również prowadzony przez NFZ. Możemy tam wybrać poradnie, z której usług chcemy skorzystać oraz miejsce zamieszkania. Co więcej, czas oczekiwania jest inny dla pacjentów z przypadkami pilnymi, inny dla tych ze standardowymi. Na stronie istnieje możliwość wyboru naszego typu przypadku. Pamiętajmy jednak, że o tym, czy przypadek jest stabilny czy pilny decyduje lekarz w przypadku, gdy wybieramy się do poradni, do której potrzebne jest skierowanie. Przypadek pilny musi być wskazany w skierowaniu.

Aktualne informacje

Pacjenci często zadają sobie pytanie, na ile mogą być pewni terminów wyznaczonych na stronie NFZ. Serwis aktualizowany jest zwykle kilka razy w tygodniu, zatem informacje podane na stronie są jak najbardziej aktualne. Dodatkowo podana jest do wiadomości pacjentów data ostatniej aktualizacji. Niestety, pacjent nie ma możliwości umówienia się na wizytę w formie online, zatem czekając na połączenie z przychodnią ktoś inny może zarezerwować dany termin. Warto zatem mieć na uwadze fakt, że podane terminy są raczej terminami orientacyjnymi, mającymi na celu pokazanie nam, ile mniej więcej będzie trzeba czekać na wizytę.

Wizyty prywatne

W przypadku chęci umówienia wizyty prywatnej nie funkcjonuje żaden portal nadzorowany przez władze, aby móc sprawdzić termin wizyty. W tym przypadku musimy sami szukać poradni, do której zapiszemy się najszybciej. Z pomocą przychodzą jednak różnego typu portale, na których możliwe jest nie tylko sprawdzenie pierwszego dostępnego terminu u konkretnego lekarza, ale także umówienie się na wizytę, bez konieczności telefonowania do przychodni. Co istotne, są to strony zorganizowane, nadzorowane przez ich twórców, zatem możemy być pewni, że umawiając się do lekarza wizyta się odbędzie. Niestety, jako że lekarz nie ma obowiązku posiadania profilu na stronie, nie wszyscy lekarze konkretnych specjalizacji są tam dostępni. Najczęściej ogłaszają się medycy, którzy prowadzą jedynie prywatną praktykę.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem ŚwiatPrzychodni.pl