Decydując się na mieszkanie deweloperskie, rozważasz różne opcje usytuowania nieruchomości. Często lokalizacja jest właśnie tym czynnikiem, które przesądza o kupnie tego, a nie innego lokum. Jeśli rozważasz inwestycję na obrzeżach, poznaj zalety mieszkania poza centrum miasta.

Rekreacja na życzenie

Jedną z pierwszych zalet, które przychodzą zwolennikom mieszkania na obrzeżach, jest szybszy i szerszy dostęp do terenów zielonych. O ileż łatwiejsze jest wyprawa rowerem, czy hulajnogą poza dom ze świadomością niezatłoczonej trasy spacerowej pod nosem. Nawet jeśli tuż pod domem nie masz parku, czy lasu, to z pewnością otwarta, niezabudowana przestrzeń z widokiem na horyzont sprawi, że odpłyną wszelkie troski i pogrążysz się w błogim klimacie relaksu dla oczu. Prawdopodobnie obcy ci będzie problem z parkowaniem dodatkowego auta w pobliżu, a puszczenie latawca, czy spacer z wózkiem dziecięcym, czy wyprowadeznie psa zyska nowy, bezpieczny wymiar.

Daleko od hałasu

Mieszkaniu daleko od zabudowanego centrum miasta nie można odmówić ciszy i spokoju. Jeśli w Twoim sąsiedztwie zamieszkają ludzie o podobnych oczekiwaniach względem tej konkretnej lokalizacji, będzie mógł liczyć na chwilę wytchnienia od codziennej gonitwy między obowiązkami. Niezagospodarowany do końca prawdopodobnie teren to również szansa na to, że ruch samochodowy będzie ograniczony do ilości pojazdów posiadanych przez mieszkańców nieruchomości, a dodatkowe miejskie “atrakcje” będą ci obce.

Integracja w cenie

Zamieszkaniu w mieszkaniu deweloperskim sytuowanym na obrzeżach to również szansa na lepsze poznanie sąsiadów. Integracja na placu zabaw, czy w otoczeniu budynku bywa nieunikniona i może stać się miłym rytuałem. Ograniczona liczba mieszkańców, brak stłoczonych zabudowań z okolicy sprawi, że chętniej zagadasz do sąsiada, czy poprosisz o podlanie kwiatów podczas twojej nieobecności. Z mieszkaniem na obrzeżach wiąże się także mniejsza anonimowość, aniżeli ma to miejsce na dużych blokowiskach, gdzie rotacja lokatorów (najemców) z racji lokalizacji bywa spora. To znakomita okazja, by zbudować trwałe, sympatyczne relacje z sąsiadami, tolerancyjne i pomocne.

Nauka planowania

Mieszkanie poza centrum to także przyspieszony kurs planowania. Jeśli do najbliższego dużego sklepu daleko, a w Twojej okolicy nie ma żadnych punktów usługowych, szybko nauczysz się działać według ściśle ustalonych reguł, ograniczających wyprawę do miasta do minimum. Zakupy tylko z listą, systematyczne spisywanie niezbędnych sprawunków “na mieście”, sporządzanie grafiku zajęć dodatkowych, czy wizyt lekarskich stanie się twoją codziennością. Być może opracujesz takie system zaopatrywania się, który nauczy cię oszczędzania czasu, energii, korzystania z zieleni za oknem. Minimalizm, a może slow life po pracy? Każdy znajdzie coś dla siebie

Mieszkanie na obrzeżach ma tyle samo zalet co wad. Kwestią zasadniczą nie jest w tym wypadku ilościowe porównanie obu stron zestawienia. Chodzi raczej, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mieszkanie deweloperskie, które właśnie chcę kupić, jest moim wymarzonym i odpowiada moim priorytetom? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, nie zagłębiaj się w kwestie, które nie mają dla ciebie znaczenia.

Autor: Atom Deweloper