O tym, jak ważne jest posiadanie systemu magazynowego, nie trzeba przekonywać żadnego przedsiębiorcy sprzedającego online. Narzędzie to pozwala na łatwiejsze, prostsze i bardziej efektywne zarządzanie magazynem. Aby jednak móc optymalnie wykorzystać system magazynowy w pracy firmy, trzeba poznać (i odpowiednio dobrać) jego funkcjonalności. Zobacz, jakie działania można powierzyć programowi magazynowemu.

Najważniejsze funkcje systemów magazynowych

Podstawową funkcją systemu magazynowego jest wspieranie sprzedaży w Internecie poprzez zarządzanie ruchem towarów w magazynach. Drugą równie ważną funkcjonalnością jest możliwość generowania najważniejszych dokumentów magazynowych, czyli np. rezerwacji czy zamówień do dostawców. Jako podstawową funkcjonalność systemu magazynowego można również uznać obsługę wielu magazynów. Dzięki temu możliwe jest zarządzanie wieloma magazynami z poziomu jednego konta. Ta funkcjonalność niezbędna jest przede wszystkim w dużych przedsiębiorstwach, które oprócz magazynu głównego mają też te pomocnicze.

System WMS powinien również posiadać moduł zarządzania produkcją od pierwszej fazy, czyli od wprowadzenia towaru na magazyn do wydania go firmie transportowej. Dobre systemy magazynowe wyposażone są również w moduł rezerwacji i zamówień oraz kontrolowania daty wartości produktów.

Te funkcjonalności i możliwości to nie jedyne, które posiada system WMS. Tych jest o wiele więcej. Pozwalają one na skuteczne zarządzanie magazynem firmy z każdej branży.

Zalety programów magazynowych online

Korzystanie z systemu magazynowego znacznie ułatwia pracę w firmie i zarządzanie procesami, jakie w niej zachodzą. Mobilne systemy magazynowe sprawiają, że wszystkie dane są w jednym miejscu, a kontrolować można je za pomocą urządzeń mobilnych. Dzięki temu firma może zapewnić ciągłą sprzedaż, a także zadbać o optymalizację przepływów. Korzyści, jakie odniesie przedsiębiorstwo, korzystają z programu magazynowego to:

  • Minimalizacja kosztów prowadzenia operacji magazynowych,
  • Zmniejszenie czasu wykonywania poszczególnych zadań,
  • Wyeliminowanie pomyłek w kompletowaniu paczek, a przez to reklamacji z tego powodu,
  • Efektywne wykorzystywanie posiadanej przestrzeni magazynowej,
  • Stały dostęp do informacji o stanach magazynowych,
  • Automatyczne generowanie części dokumentów magazynowych,
  • Lepsza kontrola pracy pracowników magazynu,
  • Zwiększenie bezpieczeństwa danych i operacji m.in. poprzez przydzielenie określonych zadań do danego pracownika.

Jakie dokumenty możesz przygotować, korzystając z programu magazynowego online?

Jedną z podstawowych funkcjonalności systemu WMS jest generowanie dokumentów magazynowych. Program pozwala na przygotowanie takich dokumentów jak PZ, RW, PW, MM, WZ, rezerwacji dla klientów i zamówień dla dostawców. W systemie magazynowym wfirma.pl stworzone dokumenty można wysyłać elektronicznie do odbiorców i dostawców w formacie XML.

Wygenerowane dokumenty magazynowe są niezbędne do prawidłowego realizowania przepływu towarów i materiałów znajdujących się w magazynie. Ich właściwe przygotowanie i archiwizowanie to skuteczna kontrola stanów magazynowych. Tak ważne dokumenty zawsze powinny być dostępne od ręki. Jest to możliwe, jeśli korzysta się z programu magazynowego w chmurze. Dostęp do wirtualnego magazynu z każdego miejsca i w każdym czasie program magazynowy od wfirma.pl zapewnia każdemu klientowi.