W obecnych czasach zakupy internetowe cieszą się ogromną popularnością. Przez internet można dziś kupić niemal wszystko, od produktów pierwszej potrzeby jak żywność czy leki, po meble i sprzęt elektroniczny. Sklepy internetowe zwykle proponują klientom korzystniejsze ceny, niż te dostępne w sklepach stacjonarnych. W sieci kupisz nawet produkty na raty. Internauci mogą w szybki sposób porównać ofertę konkurencji i zdecydować się na najbardziej korzystną. To właśnie spora oszczędność, zarówno czasu jak i pieniędzy, sprawia, że już 3/4 społeczeństwa na zakupy chodzi do internetu!

Wśród wielu opcji dostaw oferowanych przez sklepy internetowe, niewątpliwym liderem jest dostawa do paczkomatu. To znacznie tańsza, ale i wygodniejsza opcja niż tradycyjne przesyłki pocztowe czy kurierskie. Wybierając dostawę do paczkomatu, nie musisz już stać w długich kolejkach na poczcie, ani całymi dniami czekać na kuriera w domu. Paczkomaty dostępne są całodobowo, więc po swoją przesyłkę możesz przyjść o wygodnej dla Ciebie porze. Do wyboru masz około 6 tysięcy punktów odbioru w całej Polsce, do których może zostać nadana Twoja przesyłka. Podczas zamówienia wystarczy wskazać ten paczkomat, do którego będziesz miał najbliżej. Pamiętaj, że po przesyłkę wcale nie musisz zgłaszać się osobiście. Zawsze możesz poprosić o jej odebranie jakąś zaufaną osobę. Od momentu gdy przesyłka trafi do Twojego paczkomatu, masz na jej odbiór aż 48 godzin. 

Jak odebrać przesyłkę z paczkomatu?

Obecnie istnieją już dwa sposoby odbioru przesyłki z paczkomatu. Pierwszy sposób to odebranie jej za pomocą unikalnego kodu odbioru lub kodu QR. Drugi ze sposobów to odbiór paczki za pomocą aplikacji InPost Mobile. Prześledźmy teraz po kolei każdy z nich. 

Sposób 1 : odbierz przesyłkę za pomocą kodu odbioru lub kodu QR 

  • To na ten moment najpopularniejszy sposób na odebranie przesyłki z paczkomatu, 
  • Gdy zakupiony przez Ciebie towar zostanie wysłany ze sklepu internetowego, otrzymasz powiadomienie na maila i na swój numer telefonu.
  • Kolejne powiadomienie zostanie do Ciebie wysłane, gdy tylko przesyłka zostanie dostarczona do paczkomatu. Dzieje się tak zazwyczaj w ciągu kolejnej doby od nadania przesyłki. W treści wiadomości znajdziesz unikatowy sześciocyfrowy kod odbioru oraz kod QR. Koniecznie zachowaj te kody, bo będą Ci potrzebne do odbioru paczki. 
  • Udaj się do paczkomatu i wybierz opcję "odbierz przesyłkę". Następnie przyłóż do czytnika swój kod QR, który otrzymałeś w wiadomości.
  • Przesyłkę możesz również odebrać wpisując na ekranie swój numer telefonu i sześciocyfrowy kod odbioru.

Prawda, że bułka z masłem? Całość zajmie Ci niespełna minutę i możesz cieszyć się swoimi zakupami. 

Sposób drugi: Odbierz swoją przesyłkę za pomocą aplikacji InPost Mobile. 

Czasem dzieje się tak, że po odbiór przesyłki czeka kilka osób. Żeby odebrać swoją paczkę, musisz się więc ustawić w kolejce oczekujących. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zainstalować w swoim telefonie aplikację InPost Mobile. Korzystanie z niej pozwala na otwarcie skrytki, w której znajduje się Twoja przesyłka, bez użycia ekranu maszyny! Jak korzystać z aplikacji? To bardzo proste! 

  • W momencie dostarczenia przesyłki do paczkomatu otrzymasz powiadomienie w swojej aplikacji.
  • Podejdź blisko paczkomatu i w aplikacji naciśnij opcję "otwórz skrytkę". Nie martw się, nie da się tego zrobić przypadkowym kliknięciem. Aplikacja korzysta z GPS. Aby otworzyć paczkę, musisz być w odległości co najwyżej 10 metrów od paczkomatu. 
  • Następnie aplikacja wskaże Ci, która skrytka została otwarta.
  • Voilà! Możesz wyjąć swoją paczkę ze skrytki i wracać do domu. Genialnie proste, prawda?