W 2023 r. Polacy nadali blisko 900 mln przesyłek kurierskich. To prawie 2,5 mln dziennie i niemal 25 przesyłek rocznie przypadających na każdego obywatela. Cenimy kurierów za to, że przyjeżdżają do domu lub zostawiają paczki w pobliskich, dostępnych miejscach, że zlecenia realizują szybko i bez konieczności wypełniania licznych druczków, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych usług pocztowych. Nie ma więc co się dziwić, że na rynku działa obecnie już 8,3 tys. firm kurierskich. Większość z nich to mali, lokalni przewoźnicy, ale niektóre przedsiębiorstwa są doskonale rozpoznawalne przez klientów indywidualnych i korporacyjnych w całym kraju. Które z nich były najpopularniejsze w 2023 r.?

Firmy kurierskie działające w Polsce – przegląd

Każda z firm kurierskich może działać zgodnie z innym modelem. Jedne nastawiają się na największe wolumeny i przesyłki wielkogabarytowe, a zatem kursują między dużymi wytwórcami i ich odbiorcami. Inne specjalizują się w przesyłkach drobnicowych, nadal rzadko potrzebnych indywidualnym użytkownikom, bo obejmującym np. jedną czy pół palety. Część kurierów wykonuje kursy wyłącznie z bocznic kolejowych czy portów do hubów, w których cały transport podlega dalszej segregacji.

Dla przeciętnego użytkownika najważniejsza jest grupa kurierów realizująca wysyłki do klientów prywatnych. To wszystkie firmy dowożące towar wysyłany ze sklepów internetowych, a także odbierające przesyłki z paczkomatów.

W Polsce działa kilkanaście powszechnie rozpoznawalnych firm kurierskich, do których zaliczyć można marki DHL, DPD, FedEx, GLS, InPost, UPS, Orlen Paczka, Pocztex, a w przypadku dużych odbiorców także Raben, Röhlig Suus, Delta Trans, Kuehne+Nagel czy JAS-FBG.

Gdzie można sprawdzić opinie o kurierach?

Masz paczkę do wysłania i zastanawiasz się, który z kurierów dowiezie ją najszybciej, a jednocześnie będzie się z nią obchodził delikatnie? Jeśli spojrzysz na strony internetowe firm realizujących usługi, każda będzie reklamowała się jako najlepsza. To dlatego warto przeczytać niezależne opinie.

Na https://www.gowork.pl/opinie/firmy-kurierskie;kat znajdziesz oceny i komentarze wystawiane firmom kurierskim zarówno przez pracowników, jak i przez klientów. Dzięki nim dowiesz się zarówno tego, czy użytkownicy są zadowoleni z obsługi, jak i tego, czy dane przedsiębiorstwo jest społecznie odpowiedzialne i właściwie traktuje swoich pracowników.

Jaki kurier najlepiej spełnia oczekiwania klientów?

Jeśli chodzi o firmy kurierskie, oczekiwania klientów są dosyć proste. Przede wszystkim przesyłka powinna dotrzeć do odbiorcy w całości, nieuszkodzona, w deklarowanym przez firmę terminie. W przypadku większych paczek liczy się także możliwość ich wniesienia na wyższe piętro czy do wnętrza domu, zwłaszcza jeśli adresatem jest osoba słabsza fizycznie.

Niemałą rolę odgrywa oczywiście cena. Mając do wyboru dwóch przewoźników cieszących się podobną renomą, całkowicie naturalne jest, że wybierzemy tańszego.

Najlepszy kurier – kogo wybrali Polacy w 2023 r.?

Wśród firm kurierskich najczęściej wybieranych przez klientów sklepów internetowych, od kilku lat na podium znajdują się InPost, DPD i DHL. Decyduje o tym szeroka dostępność ich usług, jak również oferowane udogodnienia (takie jak możliwość odbioru przesyłki z paczkomatu).

W przypadku każdej z firm decyduje kilka czynników – cena wysyłki, jej szybkość, obsługiwane gabaryty oraz przystępne daty i godziny dostaw. W przypadku wysyłek ze sklepów internetowych klient nie zawsze ma jednak wybór – sprzedawca często podpisuje umowę tylko z jednym dostawcą, który zaoferował mu najkorzystniejsze warunki.