Obecnie Poczta Polska dostosowuje się do współczesnych realiów i oferuje wiele możliwości przesyłek w różnym przedziale cenowym. Jedną z takich możliwości jest list ekonomiczny – niezbyt szybka, ale tania opcja przesyłania listów. Jak długo idzie list ekonomiczny? Jaka jest jego cena? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.


Co to jest list ekonomiczny?

List ekonomiczny to jedna z możliwości przesyłania listów, oferowana przez Pocztę Polską. Różni się on od listu priorytetowego tym, że jego czas dostarczenia do adresata jest nieco wydłużony. Dodatkowo list ekonomiczny częściej ulega opóźnieniom i nie ma opcji śledzenia przesyłki. Jego niewątpliwą zaletą jest jednak niższa cena.

Ile idzie list ekonomiczny?

Czas doręczenia listu ekonomicznego zależy od tego czy przesyłka jest krajowa czy zagraniczna. Jeśli mamy do czynienia z:

  • przesyłką krajową, to można się spodziewać dostarczenia listu ekonomicznego do trzech dni roboczych,
  • przesyłką zagraniczną, to czas dostarczenia listu ekonomicznego wydłuża się do sześciu dni roboczych.

Wskazówka! Staraj się dostarczyć list na oddział poczty najpóźniej do godziny 15. Dzięki temu jest spora szansa, że twój list trafi do sortowni jeszcze tego samego dnia, a co za tym idzie zostanie doręczony szybciej odbiorcy.

 

Ile kosztuje list ekonomiczny?

Cena listu ekonomicznego, podobnie jak priorytetowego, jest uzależniona od jego wagi.


Cena listu ekonomicznego krajowego

WAGA

CENA

do 350 g

2 zł

od 350 do 1000 g

3,70 zł

od 1000 do 2000 g

6,30 zł

 

Cena listu ekonomicznego priorytetowego

WAGA

CENA

do 50 g

5 zł

od 50 do 100 g

9 zł

od 100 do 350 g

10 zł

od 350 do 500 g

11 zł

od 500 do 1000 g

21,30 zł

od 1000 do 2000 g

40,90 zł


Jak wysłać list ekonomiczny?

Aby wysłać list ekonomiczny należy na kopercie w prawym dolnym rogu napisać dane adresata, a w lewym górnym rogu dane nadawcy. Te same dane należy napisać na potwierdzeniu nadania, które otrzymasz na poczcie. Nie można przypomnieć o naklejeniu właściwego znaczka – jeśli adresujesz list w placówce poczty, znaczek powinien nakleić urzędnik.

Z gotowym do wysłania listem i potwierdzeniem nadania musisz podejść do okienka w najbliższej dla ciebie placówce Poczty Polskiej. Urzędnik sam obliczy odpowiednią cenę i wpisze numer przesyłki.