Spółka założona w 1994 roku. Na początku swojej działalności do jej zadań należało magazynowanie, kompletacja, oznakowanie oraz dystrybucja towarów.

W 1999 roku wprowadzono do działalności usługi kurierskie na terenie całego kraju. W 2002 roku, oferta firmy została wzbogacona także o przesyłki międzynarodowe. Po kolejnych dziesięciu latach działalności, spółkę włączono do sieci FedEx.

Opek posiada ponad 40 oddziałów w największych miastach w kraju. Firma zatrudnia ponad 2 tysiące pracowników, z czego połowa to kurierzy. Na szybkość dostarczania przesyłek wpływa rozbudowana sieć przewozów nocnych. W ofercie znajduje się także możliwość śledzenia przesyłki poprzez system telefoniczny.
Centrala firmy zlokalizowana jest przy ulicy Żurawiej w Warszawie. Więcej informacji na temat przedsiębiorstwa oraz oferowanych usług można znaleźć na stronie internetowej operatora opek.com.pl. Do dyspozycji klientów jest również infolinia – 801 022 800 dla telefonów stacjonarnych oraz 22 211 80 00 dla telefonów komórkowych, od poniedziałku do piątku, w godzinach 08:00-18:00.