Przesyłki wielkogabarytowe to paczki o wymiarach przekraczających ustalone standardowo parametry wymiarowe i wagowe. Mogą być np. bardzo ciężkie lub posiadać nietypowy kształt. Ich transport wymaga zaangażowania dodatkowych zasobów ludzkich i sprzętowych. O tym, jak realizowane są przewozy wielkogabarytowe, przeczytasz w poniższym artykule.

Przesyłki wielkogabarytowe to paczki o wymiarach przekraczających ustalone standardowo parametry wymiarowe i wagowe. Mogą być np. bardzo ciężkie lub posiadać nietypowy kształt. Ich transport wymaga zaangażowania dodatkowych zasobów ludzkich i sprzętowych. O tym, jak realizowane są przewozy wielkogabarytowe, przeczytasz w poniższym artykule.

Przesyłki wielkogabarytowe – czym są?

Do przesyłek wielkogabarytowych zaliczają się wszystkie te paczki, które nie spełniają wymagań wymiarowych i wagowych, określonych przez przewoźników dla przesyłek standardowych i niestandardowych. Będę nimi np. niektóre meble, sprzęty AGD i RTV, instrumenty czy części maszyn. Do zakwalifikowania danego towaru do tej grupy przesyłek wystarcza nieregularny kształt lub znaczny ciężar. Firmy kurierskie muszą dysponować odpowiednim zapleczem kadrowym i sprzętowym, by móc oferować przewozy wielkogabarytowe oraz realizować je w sposób sprawny i bezpieczny. Załadunek paczki wielkogabarytowej często wymaga użycia specjalnego wózka lub podnośnika albo obecności dwóch pracowników.

Jak wysłać paczkę wielkogabarytową?

Należy zacząć od znalezienia punktu realizującego przewozy wielkogabarytowe. Najlepiej, żeby był to broker kurierski, ponieważ współpracuje on z różnymi przewoźnikami. Dzięki temu zyskujesz szansę porównania co najmniej kilku ofert. Możesz udać się do takiego punktu osobiście, ale wygodniej będzie Ci załatwić sprawę online. Jeśli chcesz nadać przesyłki wielkogabarytowe bez wychodzenia z domu, skorzystaj z serwisu ShipCenter. Skontaktuj się telefonicznie lub mailowo z obsługą. Dowiesz się, jak wysłać paczkę wielkogabarytową, w szczególności jak ją prawidłowo zabezpieczyć na czas transportu. Poznasz też dokładny koszt przesyłki wielkogabarytowej o wskazanych parametrach. Możesz nadać standardową przesyłkę paletową o wadze do 1200 kg, jak również znacznie cięższy ładunek. Podczas rozmowy z konsultantem zostaniesz poproszony o podanie dokładnej wagi paczki. To bardzo ważne. Jeśli waga zostanie zaniżona, kurier może odmówić przyjęcia przesyłki. Podczas wyceny musisz także udzielić informacji o dostępie do windy i o ewentualnych utrudnieniach.

Kto pakuje przesyłkę wielkogabarytową?

Przesyłki wymagają bardzo dokładnego zabezpieczenia na czas transportu – niezależnie od ich rodzaju, gabarytów i trasy, jaką mają pokonać. Możesz zapakować towar samodzielnie albo za dopłatą powierzyć tę czynność firmie realizującej przewóz wielkogabarytowy. W tym drugim przypadku zyskasz pewność, że przesyłka zostanie profesjonalnie zabezpieczona. To rekomendowana opcja przy jednorazowym transporcie oraz gdy nie masz swobodnego dostępu do palet, folii stretch czy styropianu.

Jak wygląda przewóz wielkogabarytowy?

Po akceptacji oferty i opłaceniu przesyłki wielkogabarytowej, na ogół w ciągu 24-48 gdzin po ładunek przyjeżdża pracownik wybranej firmy kurierskiej. Termin odbioru paczki ustalany jest indywidualnie. Natomiast dostępność przewoźników zależy od wagi i rodzaju transportowanych przedmiotów oraz kraju destynacji. Kurier powinien dysponować odpowiednim pojazdem dostawczym, a w razie potrzeby także wózkiem dostosowanym do przewozu palet lub ciężkich sprzętów. Do załadunku przesyłki wielkogabarytowej o wadze powyżej 50 kg konieczne może być wsparcie drugiego pracownika, ewentualnie klienta. Paczka trafi do rąk adresata w terminie określonym w regulaminie przewoźnika lub umowie.

Ubezpieczenie przesyłek wielkogabarytowych

Warto ubezpieczyć przesyłkę. Gdy zaginie, zostanie uszkodzona lub dostawa opóźni się, ubezpieczyciel pokryje koszty tych zdarzeń nawet do 1 000 000 zł. Przy przesyłkach wielkogabarytowych wysyłanych za pobraniem zakup polisy jest obligatoryjny.