Samochód osobowy ze względu na niewystarczającą ilość miejsc siedzących nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem w czasie organizacji wycieczki dla całej rodziny czy pracowników. Duża zorganizowana grupa osób może skorzystać z innych możliwości łatwo dostępnych na rynku. Żeby móc swobodnie podróżować niezależnie od okoliczności, konieczna może być taka usługa, jak wynajem busa.

Nie trzeba mieć dużej wiedzy o tego typu pojazdach, wystarczy skorzystać z pomocy dobrego przewoźnika, a takich obecnie nie brakuje. Wybierając odpowiednią firmę, warto skupić się nie tylko na busach, ale także na doświadczeniu pracowników. Jest to szczególnie istotne, gdy trzeba będzie skorzystać z dodatkowej usługi zatrudnienia tam kierowcy.

Czy wynajęcie busa jest drogą usługą?

   Niektóre wypożyczalnie pozwalają na negocjacje w trakcie ustalania ceny. Jest to dodatkowa szansa na oszczędzenie pieniędzy w trakcie organizacji wycieczki. Wynajem busa to koszt mniej więcej 150 do 220 zł. W przypadku gdy firmy mają dużo klientów, między innymi w sezonie letnim, zachęcają do wcześniejszych rezerwacji. Takie działanie wiąże się z niższymi cenami. Duże wyprzedzenie pozwala na większe pole manewru w trakcie odbywania negocjacji. Koszty mogą ulec zwiększeniu, jeśli taki pojazd będzie wynajmowany na podróż po innym kraju niż Polska. W tym przypadku dzienny koszt wynajmu to 180-280 zł. Nierzadko przewoźnik ma dla swojego klienta specjalne rabaty, obniża cenę, gdy pojazd jest wypożyczany na dłuższy czas niż kilka dni. Warto także skorzystać ze specjalnych rabatów dla stałych klientów. Firmy przewozowe doceniają rzetelnych wypożyczających, poprawnie dbających o wynajęty pojazd. Najdroższym punktem wydaje się zatrudnienie zawodowego kierowcy. Niekiedy jest to aspekt godny rozważenia, zwłaszcza wtedy, gdy osoba potrzebująca pojazd na wycieczkę nie ma prawo jazdy lub boi się prowadzić samodzielnie.

Jakie warunki trzeba spełnić?

   Wynajem busa może być ciekawym posunięciem, szczególnie w przypadku wielodniowej wycieczki. Do dyspozycji klienta są praktycznie nowe pojazdy, z dobrym przebiegiem, bezawaryjne, z komfortowymi miejscami do siedzenia, z aktualnym ubezpieczeniem. Jest to tańsza propozycja niż kupienie nowego samochodu osobowego, który nierzadko nie pomieści całą rodzinę. Podróż odbywa się klimatyzowanym busem, co w przypadku upalnego lata ma ogromne znaczenie. Wynajęcie to spełnienie określonych warunków, które najczęściej ustala sama firma wypożyczająca. Kierowca takiego busa musi mieć przynajmniej 23 lata (lub nawet 25), mieć doświadczenie w prowadzeniu tego typu pojazdu, aktualne prawo jazdy typu B. Wiele osób, szczególnie starszych, decyduje się na zatrudnienie zawodowego kierowcy. Busem może trudno się prowadzić osobom niedoświadczonym, które przyzwyczajone są do obsługiwania niewielkich samochodów osobowych. Cena w trakcie takiego przejazdu zwiększa się, pasażerowie mogą jednak liczyć na bezpieczną podróż bez zbędnych niespodzianek. Kierowca pozwala na swobodne cieszenie się jazdą na całym odcinku trasy.

Artykuł powstał przy współpracy z bus-transport.eu